Olivový olej je olej získaný z plodů olivovníku (Olea europaea) lisováním či jinými mechanickými postupy. Je používán především při výrobě pokrmů, v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu.

Konzumace olivového oleje je považována za zdraví prospěšnou, protože obsahuje mono-nenasycené mastné kyseliny a vitamin E. Olivový olej je využíván v dietních programech a při stravování podle zásad zdravé výživy. Olivový olej je typickou součástí středomořské kuchyně.

[ad#respwhite]

Výroba

Olivovnik na řecké Ithace
Olivovnik na řecké Ithace

Olivy se očistí a rozemelou, takto zpracované se dostanou do lisů, kde z nich vzniká olej, který se po přefiltrování plní do lahví.

Ve specializovaných obchodech lze zakoupit i olej nefiltrovaný. Olivové oleje se obecně dělí na panenské, rafinované a směsi obou skupin.

Panenské oleje

Panenské oleje jsou lisované přímo z celých plodů za studena (do 50°C)

  • Extra panenský olej (Extra virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 0,8 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy.
  • Panenský olej (Virgin) – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 2,0 g na 100 g včetně, získaný přímo z plodů olivovníku, při jehož výrobě byly použity pouze mechanické postupy.
  • Obyčejný panenský olej – Panenský olivový olej s volnou kyselostí méně než 3,3 g na 100 g včetně.

Rafinované oleje

Rafinovaný olej je lisován za vysokých teplot a tlaků. Produkt bývá následně chemicky upraven.

  • Rafinovaný olej – Olivový olej získaný rafinováním panenského olivového oleje s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně
  • Rafinovaný olej z pokrutin – Olej získaný rafinováním surového olivového oleje z pokrutin s volnou kyselostí méně než 0,5 g na 100 g včetně

Směsi

  • Olivový olej – Olivový olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje a panenského olivového oleje, jiného než lampantového, s volnou kyselostí méně než 1,5 g na 100 g včetně.
  • Olej z pokrutin – Olej získaný smícháním rafinovaného olivového oleje z pokrutin a panenského olivového oleje, jiného než lampantovaného, s obsahem volných kyselin méně naž 1,5 g na 100 g včetně
[ad#respwhite]

Kvalita olivového oleje

Nejdůležitějším měřítkem v určování kvality je především obsah kyselin.
Barva olivového oleje nemá žádný vliv na jeho kvalitu a chuť, závísí pouze na odrudě a zralosti plodů.

Olivový olej
Štítky:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *