Díky svým účinkům bývá L-karnitin označován jako „spalovač tuku“, doporučuje se obvykle sportovcům, při hubnutí nebo pacientům s onemocněním srdce nebo ledvin. V potravinových doplňcích se často kombinuje s dalšími látkami, které by údajně měly urychlovat β-oxidaci mastných kyselin. Mezi takové výrobky patří např. Lipoxal eXtreme II.

Obvykle používané denní dávky se pohybují od asi 500 mg denně výše, vyhláška připouští v doplňcích stravy maximálně 1 g denně.

[ad#respwhite]

L-Karnitin má totž důležitou roli v transportu mastných kyselin do mitochondrií, kde jsou oxidovány (tzv. β-oxidace). Mastné kyseliny s dlouhým řetězcem totiž nemohou procházet mitochondriální membránou samy o sobě. L-karnitin je syntetizován v játrech z aminokyselin lysinu a methioninu, obzvláště hojný je pak ve svalech. K syntéze je nutná kyselina askorbová (známa jako vitamín C).

Spolehlivé vědecké studie, které by potvrzovaly často proklamované účinky podávání karnitinu, chybějí. Některá data ukazují, že podávání karnitinu není účelné ani při zátěži, ani nezlepšuje využití mastných kyselin u obézních jedinců. L-karnitin je v lidském těle v dostatečné zásobě a pro transport mastných kyselin není jeho běžná koncentrace limitující ani při enormní zátěži. Navíc syntéza karnitinu je velmi rychlá, a proto další podávání karnitinu nemusí mít smysl.

Karnitin proto také není považován za léčivo a není zařazen do lékopisu. Možný je jeho přínos jen u výrazných deficitů karnitinu u některých pacientů.

[ad#respwhite]

Zdroj: Karnitin (Wikipedia)

L-Karnitin
Štítky:    

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *